


| Parameter | Value |
|---|---|
| Load Regulation | 20 mV |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
| Output Current | 500 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Quiescent Current | 8 µA |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21552
Ext.Price$0.21552
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21552 | $0.21552 |
| 10 | $0.16992 | $1.69920 |
| 50 | $0.15235 | $7.61750 |
| 100 | $0.13659 | $13.65900 |
| 500 | $0.12246 | $61.23000 |
| 1000 | $0.10980 | $109.80000 |
